Naisettevõtja lifehack 9: 5 võimalust oma väärtuse tõstmiseksVahepeal on mul postitustesse tulnud pikem paus. Peamine põhjus oli see, et asusin sügisest taas koolipinki. Lisaks alustasin uuesti regulaarse treeninguga ja muidugi ka uue koolitushooajaga. Kõik see esitas mulle taaskord väljakutse, kuidas oma 24 tundi ööpäevas kõige optimaalsemalt kasutada. Sellepärast näpistasingi veidi iga päev oma kirjutamisharjumuse arvelt ja nagu niuhti on suvest sügis ning sügisest talv saanud ja olemegi märkamatult taas aastalõpu pidustuste lävel. Eelmisel nädalal sai selle kalendriaasta viimane koolimaraton ning nüüd otsustasin, et võtan lõpuks ette oma pikka aega tagasi planeeritud blogipostituse, milles tahan tutvustada võimalusi enda väärtuse tõstmiseks.


Enese väärtuslikkuse suurendamine annab meile alust kergitada rahasummat, mida iga oma tehtud töötunni eest küsida saame. See aga omakorda aitab kaasa meie jõukuse kasvule. Lühidalt öeldes, mida suurem on sinu väärtus, seda rohkem sulle sinu tehtud töö(tunni) või su pakutava toote/teenuse eest makstakse. Me kõik teame, et aega kusagilt juurde ei tule, seega peakski tegelikult olema eesmärgiks suurendada igas tunnis sisse tulevat rahasummat. Kindel võinalus selle tagamiseks ongi suurendada oma väärtust ja selleks on mitmeid erinevaid viise. Antud blogipostituses tooksin välja 5 võimalust, mida hea tahtmise juures võiks olla üsna lihtne rakendada. Lisan need siia alla eraldi punktidena.1. Suurenda oma haridustaset.

Mõistan sind, sellepärast ütlen kohe ära, et kraadiõpe ei ole ainus viis selleks, et tõsta enda hariduse taset.Esmalt mõtle, millisel alal omandatud teadmised oleksid sulle kõige suuremaks arenguhüppeks. Tunned nüüd, et oled tüdinud järjekordse akadeemilise kraadi saamise nimel sadade lehekülgede kaupa lõpu- ja uurimistööde kirjutamisest... Ära muretse! Kraadiõpe või muu akadeemiline haridus ei ole ainus viis enda hariduse tasetme tõstmiseks. Näiteks on sul võib-olla vaja omandada esinemisoskust, teadmisi fotograafia valdkonnas, või hoopis arendada erialaseid oskusi, milleks ei pea aastaid ülioolipinki nühkima.Siiski, kui sul on ikkagi vaja magistri- või doktorikraadi selleks, et olla väärtuslikum ning usutavam enda tegutsemisvaldkonnas, siis võib mõneks aastaks ülikooli astumine olla igati põhjendatud. Näiteks mina omandasin paar aastat tagasi rahvusvahelise ärijuhtimise magistrikraadi äriinnovatsiooni erilala, et olla oma tegevusalal edukam. Samas otsustasin veel sel sügisel Tallinna Majanduskooli e-turundusspetsialisti ametit õppima asuda. Akadeemilises mõttes on mu seni omandatud magistrikraad küll kutsekooli tasemest mitut astet kõrgemal, samas kasutan e-turundust enda tegemistest igapäevselt, mistõttu aitavad omandatavad praktilised teadmised antud valdkonnas mul lihtsamini oma klientideni jõuda. Samuti saan nende teadmistega oma ettevõtjatest kliente nõustades neile veelgi kasulikum olla.


Iga olukord on erinev, seega on sinu ülesanne oma eesmärkidest lähtuvalt otsustada, kas haridustaseme tõstmine võiks olla sinu turuväärtuse suurendamiseks vajalik. Kui jah, siis peaksid leidma endale sobiva ning praktilisema viisi selle saavutamiseks. Muide, selle soovituse puhul ei oma tähtsust, kas oled palgatööline või ettevõtja. Mõlemal puhul võib olla uute teadmiste omandamine mingil konkreetsel alal oluliseks võimaluseks sinu väärtuse tõstmisel. Vahel võib aidata ka lihtsalt lugemisharjumuse juurutamine või online’ kursuste läbimine. Ka Youtube’i abil on täiesti võimalik enda teadmisi suurendada ja selle kaudu enda väärtust tõsta.


2. Omanda mõni oskus suurepärasel tasemel.

Mõtle, milline võiks olla oskus, mille abil saaksid hiljem ettevõtjana paljude klientide probleemi lahendada või neile kasulik olla. Inimesed teenivad raha oskustega, mida me ettegi kujutada ei oska. Tean näiteks inimest, kes orienteerub merel väga hästi ning juhib suurepäraselt kaatrit jm väiksemaid meresõidukeid. Seetõttu on ta ka üks vähestest, kui mitte ainus Eestis, keda oma paadi, jahi vms-ga merel hätta jäänud appi kutsuvad. Kuna tal erilist konkurentsi hetkel ei ole, siis pöördutakse alati just tema poole, mistõttu toob see teenus igal suvel talle korralikult sisse. Seega, kui leiad, et ka sul on mõni oskus või teadmine, millega võiksid teisi aidates või nende probleeme lahendades raha teenida, siis arenda seda.Nagu eelpool mainisin, siis mina õppisin magistratuuris äriinnovatsiooni eriala, mille peamine eesmärk oli eelkõige enda ettevõtteid kasvatada. Samas andis see mul naisettevõtjate arengueksperdina võimaluse aidata oma teadmiste ning kogemustega ka teisi alustavaid naisettevõtjaid, et ka nende ideedest arendada konkurentsivõimelised ärimudelid. Kuna minu koolitused muutusid populaarseks ning nõudlus suurenes, siis tegin lisaks veel ka coachi paberid ja täiendan end pidevalt erinevatel koolitustel sh. online kursused. Samadel põhjustel olen tegelikult ju ka praegu Tallinna Majanduskoolis uut eriala omandamas.


Nüüd aga on sinu kord mõelda, mis on see oskus, mis aitaks sul olla väärtuslikum oma klientidele ja millised on võimalused seda arendada. Kui oled oma klientidele kasulik, siis on nemad reeglina valmis selle eest sulle ka heldelt tasuma.3. Saa arvamusliidriks või kuulsuseks oma tegevusalal ning positsioneeri end turul kui oma ala eksperti.


Olenemata sellest, kas oled ettevõtja või palgatööline võib tuntus alal, millel tegutsed mõjutada otseselt su sissetulekuid. Eksperdistaatus tekitab usaldust ning inimesed on nõus selle eest valdkonna keskmisest oluliselt suuremaid summasid välja käima. Näiteks, kui oled maailmakuulus saatejuht Oprah, siis saad telekanalitelt oluliselt rohkem raha küsida, kui mõni algaja, või mõni telejaama palgal olev saate läbiviija. Samuti annab see võimaluse tekitada endale uusi sissetulekuallikaid. On ju vahe, kas oled lihtsalt suurepärane kokk mõnes restoranis, või Gordon Ramsey. Viimane ei valmista küll enam ammu üheski restoranis toitu, samas on tal tänu tuntusele mitmeid kokandusega seotud sissetulekuallikaid. Ta juhib kokandussaateid, on andnud välja selle teemalisi raamatuid, tootesarju jpm. Taoliseid näiteid võib tuua mitmeid ka meilt Eestist.


Naisettevõtjate konverents 2018. "Hoogu naisettevõtlusele"

Selge on see, et omal alal kuulsuse saavutamine on raske töö, aga võimatu see pole ning kohe kindlasti tasub ennast ka ära. Põhimõtteliselt on sul vaja head kombinatsiooni teadmistest, tuntusest ning isikupärast. Seega, kui suudad olla oma valdkonna Gordon Ramsey, siis see on sinu võimalus oma väärtust tõsta ning sissetulekuid suurendada. Veel aitab tuntus on oma ettevõtmist skaleerida, müües endanimelisi tooteid. See aitab jällegi omakorda konkurentsi vähendada, sest kellelgi teisel ei ole võimalik ennast, ega oma tooteid sinu nime kasutades müüa.


Kui soovid saavutada tuntust või saada arvamusliidriks valdkonnas, milles tegutsed tuleks sul järgida kahte allolevat sammu:


  1. Näita enda nägu avalikkuse ees nii tihti kui võimalik. Kasuta selleks avalikke esinemisi või meediat (televisioon, raadio, sotsiaalmeedia jm).

  2. Õpeta teisi, et inimesed hakkaksid sind tajuma kui arvamusliidrit. Proovi seda tehes eristuda ning enda isikupära lisada.


4. Osta odavalt, lisa sellele väärtust ja müü kallilt.


Tegelikult võib seda pidada üheks lihtsamaks äristrateegiaks, mille abil oma sissetulekuid suurendada. Selleks tuleb vaid osta midagi võimalikult odava hinnaga, lisada sellele väärtust (tööd, ideid, juhtimisoskuseid vms), et see siis oluliselt kallimalt maha müüa. Allolevad on vaid mõned näited sellest, kuidas antud mudelit kasutada.  1. Osta odavalt kinnisvara, tee see korda ja müü kallimalt maha. Loo sisekujundusega lisandväärtust või muuda veidi otstarvet. Kui ise ei oska, siis palka kedagi, kes seda suudab. Samuti on võimalik teha mitmetoalisest näiteks kaks ühetoalist. Kinnisvara soetamiseks on küll vaja veidi suuremat algkapitali, aga see on väga hea võimalus neile, kellel on kogutud mingi piisav rahahulk, mida soovib suurendada.2. Osta odavat toormaterjali, tee sellest midagi, mida inimesed vajavad ja müü see neile valmistoodangu hinnaga. Siin on võimalusi selleks väga mitmeid. Näiteks ostad muna, jahu ja muud vajalikku ning küpsetad neist isuäratavad vahvleid vms. Seejärel müüd need kenas pakendis soovijaile valimistamiseks kulunud materjali hinnast kordades kõrgema summa eest. Või näiteks ostad savi. See iseenesest ei maksa palju, aga mõne ilusa ja isikupärase kannu, vaasi jms saad müüa juba hoopis kallimalt.


Siin ei ole muud, kui lase vaid oma kujutlusvõimel lennata ning hakka tegutsema. Võimalusi, nagu ütlesin on lõputult. Ideid, mille puhul antud mudel töötab on väga mitmeid. Seega, vaata

enda ümber ringi ning mõtle, kas leiad midagi sellist, millele just sina saaksid väärtust lisada ning mida on võimalik odavalt antud kujul või olekus osta. Kui mõtteid ei tule, aga tahaksid seda ärimudelit proovida, siis võiksid katsetada mõnda ajurünnaku varianti. Näiteks võta kirjutusvahend ja paber ning pane pane poole tunni jooksul kirja 100 ideed, mis sobiksid antud mudelisse. Seejärel jooni alla neist 10-20, mis tunduvad huvitavad ja teostatavad ning katseta vajadust lõpptoote osas tuttavate ja potentsiaalsete klientide peal.


5. Mitmekordista oma tegevust, et mitmekordistada oma sissetulekuid


Selleks tuleb sul oma praegust ettevõtlust laiendada, et siis avada võimaluse kasvatada hüppeliselt oma sissetulekuid. Näiteks alustasid väikselt savikruuside tootmist ning üksinda oled võimeline tootma 6 tassi tunnis. Nende müügist saad kasumit 4 € iga tassi kohta. See teeb ühes tunni sinu sissetulekuks 24€. Oletame, et nõudlus selliste tasside järele on mitu korda suurem, siis selleks, et tegevust laiendada on sul mitu võimalust. Näiteks võtta tööle veel üks inimene, kes suudab toota sama palju tasse igas tunnis nagu sina. Niisugusel juhul lisandub sul küll palgakulu töötajale (oletame, et see on 8€/tunnis), aga kõik, mis kasumist üle jääb (16€/tunnis) on sinu jagu. Kui siis võtad juurde veel 4 töötajat, on su sissetulek iga tunni kohta tõusnud 24 eurolt 80 eurole (5x16+24). See oli lihtsustatud näide. Loomulikult, kui tegemist on suuremate kasuminumbritega, siis on ka su teenistus suurem.


Võimausi on muidugi rohkemgi, kui eelpool toodud näide. Tegelikult on näiteks ju ka frantsiis üks viis, oma tegevust laiendada ning seeläbi sissetulekuid suurendada. Antud juhul pead loomulikult enda ärimudeli ja selle toimimiseks vajalikud protsessid viimase detailini läbi mõtlema ja oma brändi üles töötama. Ainult nii saavad teised huvilised seda siis kasutama hakata. Sina, aga see-eest väikese vaevaga oma ärimudelit mitmekordistada. Jällegi, pead ise mõtlema oma praeguse tegevusala peale ning otsustama, kas see võimaldaks eelmainitud mudeleid kasutada, et oma tegevust laiendada. Kui eeldused on olemas, siis tee kõik vajalik, et seda rakendada.


No vot, õnnestuski mul üle pika aja järjekordse postitusega ühele poole saada. Loodan, et on kasulik ja said vähemalt ühe mõtte siit kaasa, kuidas enda väärtust tõsta, et suurendada rahasummat, mida suudad teenida ühes tunnis. Kõik ikka selleks, et rahast puudu ei tule, kui mõni su unistus täitmist vajab :-)


Soovin sulle inspiratsiooni oma väärtuse tõstmisel!

Viivika

© 2019 by Viivika Vahi