Naisettevõtja lifehack 5: Reegel 90/90/1 produktiivsuse tõstmiseks

Updated: Aug 23, 2019Minul juhtub kord või paar aastas, mil tunnen, et produktiivsus langeb. Reeglina esineb seda suve alguses ja detsembris umbes jõulude paiku. Aeg kulub igasugu muudele tegevustele, tekib rohkem ahvatlusi ning huvitavaid tegevusi ja selle tulemusena nihkub fookus paigast. Siis lubangi endale mõni nädal lihtsalt olemist, et patareisid laadida. Samas väga pikaks neid perioode venitada ei saa. Vastasel juhul on oht mugavustsooni sattuda ning sellest väljumine on keeruline. Selleks, et uuesti ree peale saada olen omale mõned nipid kogunud, mida siis nendes olukordades kasutan. Üks nendest on reegel 90/90/1. Nagu teistegi minu poolt soovitatud meetodite puhul, olen ka selle eelnevalt enda peal ära katsetanud. Seega, kui ka sinul on olukordi, mil eesmärkide saavutamine ei edene ja fookus kaob paigast, siis tutvu alloleva „retseptiga”. Midagi halvemaks see igal juhul ei tee. Samas aga, võid leida üles oma produktiivsuse ja motivatsiooni iga kord, kui tunned, et asjad ei liigu nii nagu sooviksid.


1. Vali endale üks võtmetegur, mis on Sinu eesmärkide täitmiseks oluline. See võib olla igasugune tegevus, mille järjepidev sooritamine aitab sul saavutada soovitud eesmärke. Näiteks minu jaoks on kriitilise tähtusega kirjutamine. Paljud minu eesmärgid ja plaanid on seotud kirjutamisega – minu uute toodete valmimisprotsess hõlmab suures osas kirjutamist, samuti enda jälgijaskonna suurendamiseks pean nendega suhtlema blogi- ja sotsiaalmeediapostituste kaudu, mistõttu otsustasin mina just selle tegevuse endale harjumuseks kujundada.


2. Soorita seda tegevust esimesed 90 minutit oma tööpäevast järgneval 90 järjestikkusel päeval. Ära kuluta oma tööpäeva algust meilide lugemisele, sotsiaalmeediale vms. Jäta meelde, et päeva alustades oled kõige produktiivsem. Selle raiskamine teiste inimeste probleemide lahendamisele või nende tegemiste jälgimisele Facebookis ja Instagramis on oma päeva parima aja kinkimine nendele inimestele. Samal ajal jäävad sinu enda eesmärgid tagaplaanile. Usu mind, midagi ei juhtu, kui sukeldud meilide lugemisse pärast seda, kui oled poolteist tundi oma eesmärgipärasele tegevusele pühendanud. Kui teed seda 90 päeva jutti, siis on see enamasti piisav, et vajalik tegevus automaatseks juurutada. Igasugune tegevus, mida teeme automaatselt, kulutab meie energiat oluliselt vähem ning aju ei pea tegelema sellega, et mõelda tegevuse erinevatele etappidele, mille tulemusena muutuvad need meile mugavaks. Tuletage kasvõi meelde aega, mil õppisite autot juhtima. Alguses oli keeruline iga nüanss selle juures ning käsitleda samaaegselt rooli, käigukangi ja kolme pedaali oli justkui raketiteadus. Samas igapäevaselt autoroolis olles ei mõtle me enam ammu, kuidas ning millal õiget pedaali vajutada jms.

Nagu näha, on selle reegli järgimiseks vaja järgida vaid 2 punkti. Juhin veel tähelepanu sellele, et tööpäeva esimesi minuteid arvestatakse alates sellest kui reaalselt olete valmis oma tööle keskenduma. Ka mina, olgugi, et töötan peamiselt kodus, ei istu esimese asjana pärast ärkamist kohe arvuti taha, et kirjutama asuda. Enne seda pühendan umbes tunni oma n-ö pühale plokile. Selle käigus joon vett, mediteerin-visualiseerin, võimlen ja pesen. (Kirjutan antud teemal ilmselt millalgi ka ühe lühikese postituse või käsitlen seda mõnes oma videos). Ka sul on kindlasti oma hommikurutiin, millega soovitan sul ka sellega jätkata. Aga niipea, kui asud tööle pühenda oma esimesed 90 minutit oma eesmärkide saavutamiseks vajalikule võtmetegevusele.


Alguses pead ennast uute tegevuste puhul tagant sundima, aga usu mind, et pärast 90 päeva nende järjepidevat sooritamist on need oluliselt lihtsamad ja loomulikumad. Tuleb siiski arvestada ka sellega, et mida raskem või keerulisem on Sinu jaoks konkreetne tegevus, seda pikem peaks olema periood, et sellest harjumus kujuneks.


Pea meeles, et Sul tuleb valida üks ainuke olulisim ning elumuutvam tegevus! Olgugi, et mainisin, et ise ma päris päeva esimese asjana eesmärgipärast tegevust ei soorita, siis üks on kindel - enne ei asu ma sotsiaalmeedia kontosid sirvima, kellegagi sõnumineerima, e-maile lugema/kirjutama vms. Peale nn "püha ploki" tegevusi asun oma peamise tegevuse juurde ning alles umbes peale 1,5 tundi alustan muude tegevustega. Hommikutundidel on inimesed kõige fokusseeritumad, neil on enim energiat ja samuti tahtejõudu. Ära lase seda kõike raisku, vaid kasuta oma eesmärkide saavutamiseks!

© 2019 by Viivika Vahi