Naisettevõtja lifehack 3: Koosta delegeerimisplaan!

Updated: Aug 23, 2019
Enamik algajatest ettevõtjatest, kes mõnda aega juba seda virvarri kogenud, on ilmselt end tundnud justkui Hunt Kriimsilmad oma 9 ametiga. Tean omast kogemusest, et selleks, et ettevõtet käivitada ning kasvatada, on tegevusi seinast seina. Ühel päeval oled raamatupidaja, teisel müügiesindaja, siis turundusekspert, pakkija ja mis kõik veel. Tunned end kui lõhestunud isiksus ning küllap oled kuulnud ka ütlust, et meile lastesaatest tuntud hundi kümnes amet oli nälg. Huuuhhh, päris hirmutav, kas pole? Teisest küljest pakub ettevõtlus vabadust, mida palgatöö puhul ei tasu unistadagi. Samuti on ettevõtjana meil sihipärase tegevusega võimalik õnnestuda ja luua selle abil endale unistuste elu.Kindlasti on enne ettevõtlusega alustamist vaja teha endale selgeks, mis on sinu suuremad eesmärgid ning kas ettevõtlus pigem toetab neid või mitte. Minu puhul on asi lihtne – olgugi, et tean ettevõtluse miinuspooli, siis korvavad need sellega kaasnevad boonused. Näiteks selleks, et tagada endale soovitud elustiil, on minu igakuised rahalised vajadused oluliselt suuremad kui ükski palgatöö võimaldada võiks. Samuti ei meeldi mulle mõte, et saan aastas vaid napilt ühe kalendrikuu jagu puhata. Mul võib vabalt tekkida tahtmine minna pikemalt planeerimata keset novembrit kolmeks nädalaks päikest nautima mõnele eksootilisele saarele. Kui siis kohe mõne nädala pärast tahaksin sõpradega 10 päevaks Itaalia mägedesse suusatama minna, ei oleks ilmselt ükski tööandja sellega nõus. Ja seda õigusega, sest tema on võtnud vastutuse oma ettevõtte edu eest ning mind palgates arvestanud, et täidan endale usaldatud ülesandeid 11 kuud aastas.Seega seni, kuni minu elustiili juurde sobitub pigem ettevõtlusega, pean seda rada jätkama. Minu vaatenurgast lähtuvalt on selles lihtsalt rohkem positiivseid kui negatiivseid aspekte. Paraku on ka üks rasvane miinus – nimelt pean muuhulgas tegelema tihti ka tegevustega, mis väga ei meeldi. Näiteks ei ole minule väga meelepärane arvetega ning raamatupidamisega seonduv. Samuti ei meeldi mulle alati müügikõnesid teha või sotsiaalmeedias oma ettevõtlusega seonduvaid postitusi avaldada. Lisaks vastumeelsetele tegevustele on ka vahepealseid. Selliseid, mis iseenesest polegi kõige hullemad, samas nende tegemiseks tuleb tihti ennast siiski sundida. Minul on üheks selliseks näiteks e-turunduse haldamine.


Üks võimalus end osadest rollidest vabastada on omale töölisi või koostööpartnereid palgata. Samas on see kulukas ning alustava ettevõtjana ei ole meil ka raha just ülearu. Nii tundubki, et häid lahendusi nagu polegi. Hakkame arvama, et ettevõtlus on üks igavene piin, mille käigus tuleb ennast pidevalt sundida tegema vastumeelseid tegevusi. Tegelikult aga, on kõik suhtumise küsimus. Selleks, et seda muuta on mul sulle välja pakkuda üks nipp – koosta omale delegeerimisplaan. Lisan juhendi selle valmistamiseks siia alla.Delegeerimisplaani koostamise juhend:


  1. Pane kirja kõik ülesanded, mida oma ettevõtluse arendamisel pead tegema. Kui vaja võid lisada sinna ka need tegevused/kohtustused, mida üleüldse pead tihti sooritama sh. kodutööd.

  2. Jooni rohelisega alla tegevused, mida teed hea meelega.

  3. Nüüd jooni punasega alla need, mida kohe üldse teha ei tahaks.

  4. Koosta eraldi nimekiri ebameeldivatest ülesannetest (punasega alla joonitud), alustades kõige ebameeldivamast.

  5. Lisa igale ülesandele nimi, amet või partner, kellele saaksid selle delegeerida. Samuti selle, millised on tingimused või tasu. Nt. Dokumendihaldus – sekretär/assistent, u 1000 €/kuus. Sotsiaalmeedia haldus – sisseostetud teenus u. 300 €/kuus jms. NB! Palgakulu puhul peaksid arvestama valdkonna keskmist palka ning lisama sellele kõik tööandja maksud.

  6. Nüüd mõtle iga ülesande puhul läbi, millal ja milliste tingimuste täitumisel delegeerid need ülesanded töötajale või koostööpartnerile. Nt. Koostööpartner sotsiaalmeedia haldamiseks – niipea kui ettevõtte igakuised sissetulekud on vähemalt 1500 €. Palkan arvete koostamiseks, meilivahetuseks jms assistendi – niipea kui ettevõtte stabiilne sissetulek on minimaalselt 4000 €/kuus, vms.

  7. Jätka plaani koostamist seni, kuni oled leidnud võimaluse ennast vabastada kõigist punasega allajoonitud tegevustest.


Delegeerimisplaan aitab sul psühholoogiliselt leppida tegevustega, mida sa teha ei armasta. Samal ajal näitab see justkui valgust tunneli lõppu. Niipea, kui oled pannud kirja, millal end ebameeldivatest ülesannetest vabastad, saab su aju signaali, et antud olukord on ajutine. Samuti toetab sind teadmine, et need tegevused aitavad ettevõtel kasvada. See aga, suurendab omakorda ka sinu sissetulekuid. Tulude suurenemine võimaldab sul oma delegeerimisplaani teostada ja ükshaaval ennast ebameeldivatest tegevustest vabastada. Selle koostamine ei võta aega rohkem kui paar tundi, samas on ettevõtte arenguetapis sulle suureks abiks.

© 2019 by Viivika Vahi